Razstave
TOP IDEJE — 13. razstava in borza kreacij mladih in obetavnih kreativcev
Top ideje v ospredje postavljajo zavedanje ustvarjalnega kapitala mladih. Ob tem ne gre zgolj za iskanje izdelkov ali medijsko izpostavljenost posameznikov, temveč za širše multidisciplinarno sodelovanje različnih deležnikov, ki naj skupaj iščejo rešitve za prihodnost.
Prispele rešitve so tudi letos sveže in kvalitetne. Odražajo znanje, trud, pogumne odločitve in tehnološko dovršenost izvedbe. Prevladuje zelena miselnost in razgradljivi, reciklabilni materiali.
BIOTEHNIŠKA FAKULTETA – Čar lesa
Z namenom promocije lesa in lesnih izdelkov skupaj z Društvom za zaščito lesa Slovenije in Svetom za les že štirinajsto leto zapored organiziramo prireditev Čar lesa. S prireditvami Čar lesa promoviramo in spodbujamo predelavo in rabo lesa. Namen razstav je ozaveščanje potrošnikov o trajnostnem pomenu lesnopredelovalne industrije in uporabe lesnih izdelkov. Izdelki iz lesa največ prispevajo k varovanju okolja in znižanju emisije ogljikovega dioksida ter drugih toplogrednih plinov, kar je bistveno za obvladovanje podnebnih sprememb. Zato postaja les kot biomaterial v ospredju ekonomske politike EU, ki bo v naslednjih letih ciljno spodbujala »zeleno« lokalno gospodarstvo, kar je še zlasti pomembno za Slovenijo.
Razstava – Showroom BIVANJE Z LESOM
Razstava Bivanje z lesom slavi les kot izjemen gradbeni in oblikovalski material, ki odpira vrata inovativnim rešitvam, tako za lesene hiše kot za estetsko dovršeno pohištvo in opremo, namenjeno bivanju in delu. Z vsemi spremljajočimi aktivnostmi spodbuja pozitiven odnos do lesa, krepi kulturo njegove uporabe ter omogoča kakovostnim proizvajalcem, arhitektom, oblikovalcem in projektantom, da svoje dosežke predstavijo širši javnosti. Osrednji elementi, ki prispevajo k njenemu uspehu, so nazornost, učinkovitost in predvsem neposreden stik z ljudmi. Razstava je zasnovana večjezično, z vsebinskimi opisi v slovenščini, angleščini in nemščini, kar omogoča širok dostop in razumevanje.
JURIJ RIHAR – Razstava Thonetovih stolov
Jurij Rihar, gospod iz Škofje Loke poznan kot mojster, ki restavrira krivljeno pohištvo in kot eden največjih poznavalcev Thonetovega pohištva, bo letos svoje kose razstavljal tudi na sejmu Ambient Ljubljana. Skozi razstavo bo pripovedoval zanimive zgodbe o pohištvu in pokazal kako jim sam vdahne novo življenje.
REUNICA – Obnovljeno pohištvo
Na Ambientu Ljubljana bosta na razstavi obnovljenega pohištva prikazala, kako vsak kos dobi novo priložnost in znova zaživi v polnem sijaju. Poslanstvo Reunice je ohraniti našo dediščino, ki se skriva v pohištvu. Ker, če je ne bomo ohranili, bomo z njo izginili tudi mi.
OD LJUBLJANE DO TRSTA – kraški kamen v arhitekturi Italije in sveta
Razstava osvetljuje uporabo kraškega kamna v arhitekturi in gradnji javnih stavb v Ljubljani in Trstu. Kamen iz kamnolomov Nabrežina, Repentabor in Istra je bil uporabljen v številnih tržaških palačah in javnih stavbah v Ljubljani, kar je močno zaznamovalo videz obeh mest. V Trstu najdemo kraški kamen v Slovenskem kulturnem domu, palači Loyd, palači Generali, borzni palači, gledališču Giuseppe Verdi, na Trgu Unità, v mestni hiši in na stopnišču velikanov. V Ljubljani pa je ta kamen vgrajen v operno hišo, Hauptmanovo hišo, Mayerjevo palačo, Kresijo, Souvanovo hišo, Hribarjevo palačo in druge objekte.
Osrednja povezava med omenjenimi kamnolomi in izjemno reprezentativnimi zgradbami, ki jih krasijo, je družina Tönnies. Gustav Tönnies, ustanovitelj uspešnega gradbenega podjetja v Ljubljani, je pomembno sodeloval pri obnovi mesta po potresu. Podjetje je gradilo tudi tržaško železniško postajo, staro pristanišče in skladišča v pristanišču. Kamen so izvažali po vsem svetu, kot kažejo raziskave, je prisoten v arhitekturi mest, kot so Kairo, Aleksandrija, Singapur, Tokio, Wellington, Buenos Aires, New York in številna druga. Raziskave še potekajo in predvidevajo širitev na evropska mesta, kot so Dunaj, Gradec, Zagreb, Sarajevo, Beograd, Praga, Berlin in Ženeva.
Na razstavi sodeluje tudi Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), OE Ljubljana, saj je gradbeno podjetje Tönnies sodelovalo pri številnih stavbah, vpisanih v register nepremične kulturne dediščine. Prispevek ZVKDS na razstavi vključuje predstavitev družinske grobnice Tönnies na pokopališču Žale, ki je eden najpomembnejših spomenikov, v celoti izdelan iz kraškega kamna.
PRODAJNE RAZSTAVE
DESIGN CORNER LJUBLJANA (DCLJ)
DCLJ je platforma za promocijo slovenskega oblikovanja, ki je bila ustanovljena aprila 2024 in deluje na treh ravneh – v obliki prodajne galerije, v obliki serije dogodkov Oblikovanje v središču in v obliki strokovnih pobud, namenjenih krepitvi pogojev za razvoj uspešnih oblikovalskih projektov.
ARTish – ustvarjalni festival s prodajno razstavo avtorskih del
ARTish združuje umetnike, oblikovalce in ustvarjalce z različnih področij, ki na prodajni razstavi predstavljajo ročno izdelane unikatne izdelke, kot so oblačila, nakit, ilustracije, dodatki za dom in umetnine. Dogodek podpira lokalno ustvarjalnost ter obiskovalcem omogoča, da osebno spoznajo avtorje in kupijo izvirne izdelke z zgodbo. Od marca do oktobra ga najdete na Gallusovem nabrežju, zdaj pa tudi v Radovljici, Mariboru in prenovljenem Centru Rog v Ljubljani. www.artish.si